فیروزه

 
 

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۸۶

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۸۶
۱۷ مارس ۲۰۰۸
۹ ربیع الاول ۱۴۲۹

دو تولد و یک درگذشت در تاریخ فرهنگی – هنری امروز قابل ره گیری است.

۲۳ سال پیش در چنین روزی از سال شمسی علی اکبر شهنازی، خواننده و نوازنده تار، درگذشت. ترانه محلی «آن نگاه گرم تو» از محبوب ترین آثار اوست.

۱۸۰ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی هیپولیت تن، مورخ ،ادیب و منتقد فرانسوی ،متولد شد. هیپولیت تن در ۲۵ سالگی از رساله دکترایش دفاع کرد . اصول تحقیق و نقد این رساله به مبنای ادبیات جدید فرانسه بدل شد.

و ۱۱۴ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی، پل گرین، نمایشنامه نویس آمریکایی، متولد شد.

❋ ❋ ❋

پل گرین

پل گرین، نمایشنامه نویس آمریکایی، در هفدهم مارس ۱۸۹۴ در کارولینای شمالی متولد شد. پدرش کشاورز بود و زندگی در اراضی زیبای کارولینا ذوق و قریحه اش را برانگیخت؛ چنان که در نوجوانی مصمم بود شاعر شود.

گرین در سال ۱۹۲۵ نمایشنامه «کنت رویایی» را نوشت و جایزه تئاتر کوچک بلاسکو را دریافت کرد. سال بعد نمایشنامه ای درباره یک سیاهپوست جاه طلب جنوبی نوشت و با دریافت جایزه پولیتزر به شهرت رسید.

گرین با توجه به آشنایی اش با کارولینای شمالی و دانشش درباره مشکلات جنوب، در آثارش باتلاقی اجتماعی-اقتصادی را توصیف می کند که مردم جنوب از زمان جنگ داخلی در آن غوطه ور بوده اند.

«مستعمره گم شده» در شیوه درام سمفونیک، «ایمان پدرانمان» با نگاهی به زندگی جوج واشنگتن، «مناجات برای طلوع خورشید» درباره خشونت و بیرحمی گروهی هم بند و « بدن مرا کاملاً بپوشان» درباره تأثیر خرافات در میان توده های فقیر، از جمله آثار اوست.

* Paul Green