فیروزه

 
 

جمعه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۷

جمعه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۷ هجری خورشیدی
۲ می ۲۰۰۸ میلادی
۲۵ ربیع الثانی ۱۴۲۹ هجری قمری

یک تولد و دو درگذشت در تاریخ فرهنگی- هنری امروز قابل ره‌گیری است.

۱۵۴ سال پیش در چنین روزی میرزا حبیب الله قاآنی شیرازی، حکیم و شاعر ایرانی، متولد شد. «پریشان» از آثار اوست.

۱۷۴ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی ویلیام موریس، شاعر و نویسنده انگلیس، درگذشت. موریس یکی از پنج شاعر برجسته ادبیات قرن نوزدهم انگلیس است. «زیگورد د وولسونگ» از آثار اوست.

۴۸۹ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی لئوناردو داوینچی، نقاش و مجسمه‌ساز ایتالیایی، درگذشت. «لبخند ژکوند» و «شام آخر» از مشهورترین آثار اوست.

و ۲۵۱ سال پیش در چنین روزی آلفرد موسه درگذشت.

❋ ❋ ❋

آلفرد موسه

آلفرد موسه شاعر و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی در یازدهم دسامبر ۱۸۱۰ در پاریس متولد شد. موسه از کودکی به شعر و نقاشی و موسیقی علاقه داشت و مصمم بود در رشته‌ی حقوق یا پزشکی تحصیل کند. سرانجام شعر تمام وقت موسه را در اختیار گرفت و موسه در نوزده‌سالگی نخستین مجموعه شعرش را با نام «قصه‌های اسپانیایی و ایتالیایی منتشر کرد و به دلیل رهایی از قواعد و لحن گستاخانه سرزنش شد. با این حال موسه پیش از رسیدن پیری زودرسش در سی‌سالگی نمایش‌نامه و اشعار مختلفی منتشر کرد و آثارش حدود نیم قرن پس از مرگش نبوغ هنری او را به همه ثابت کرد. موسه جلوتر از عصر خود بود آزادی فکر و قدرت تخیل و ژرف نگری‌اش را مردم زمانش دوست نمی‌داشتند. روانی کلام روایت تغزلی و بیان مسائل عاطفی از ویژگی‌های آثار موسه است. موسه پس از

سی‌سالگی آثر قابل توجهی نیافرید. «لوران ساتچو و شمعدان» و «کمدی با عشق شوخی نمی‌کند» از آثار اوست.

آلفرد موسه در سال ۱۸۵۷ میلادی درگذشت.

* Alfred de Musset