فیروزه

 
 

پنج‌شنبه، ۱ فروردین ۱۳۸۷

پنج‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۸۷ هجری خورشیدی
۲۰ مارس ۲۰۰۸ میلادی
۱۲ ربیع الاول ۱۴۲۹ هجری قمری

دو تولد و یک رویداد در تاریخ فرهنگی- هنری امروز قابل ره‌گیری است.

قرن‌ها پیش در چنین روزی ایرانیان نخستین روز بهار را آغاز سال قرار دادند. عید نوروز پیشینه‌ای کهن دارد و برپایی جشن نوروز را به جمشید، پادشاه ایران باستان، نسبت می‌دهند. فرارسیدن بهار فرخنده باد.

۱۷۰ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی ارنست ماخ، فیلسوف و فیزیکدان اتریشی متولد شد. ماخ عقیده داشت هر نظریه علمی که به اشیاء اشاره‌ای داشته باشد و نتوان آن را به تجربه حسی بازگرداند، مردود است.

و ۱۶۰ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی هنریک ایبسن، نمایش‌نامه‌نویس نروژی، متولد شد.

هنریک ایبسن

هنریک ایبسن، نویسنده‌ی نوروژی، در بیستم مارس ۱۸۲۸ میلادی به دنیا آمد. کودکی و نوجوانی‌اش در سختی گذشت. به رغم علاقه‌اش به رشته‌ی پزشکی در شعر و ادب چنان استعدادی داشت که جذب ادبیات شد و منظومه «کاتیلینا» را متاثر از انقلاب‌های سال ۱۸۴۸ اروپا نوشت.

ایبسن در این نمایش‌نامه در ورای موضوعی تاریخی بر ضرورت اصلاحات اجتماعی پافشاری می‌کند و به همین دلیل نمایش‌نامه‌اش تا سال‌ها اجازه‌ی اجرا نمی‌یابد.

نمایش‌نامه «خانه عروسک و اشباح» ایبسن را در سراسر اروپا مشهور می‌کند و دیگر آثارش برایش شهرتی جهانی پدید می‌آورند. با این همه ایبسن هرگز خود را خوش‌بخت نمی‌دید و سرانجام به این نتیجه رسید که به دست آوردن شهرت و افتخار، هم زندگی او را نابود کرده است و هم سعادت نزدیکانش را از میان برده است.

ایبسن در آثارش بر اهمیت زندگی فردی تاکید می‌کند و از فرد در برابر جامعه دفاع می‌کند.

ایبسن در زمان حیات و تا سال‌ها پس از مرگ بر جریان نمایش‌نامه‌نویسی تاثیرگذار بود.

هنریک ایبسن در سال ۱۹۰۶ میلادی درگذشت.

Henrik Ibsen