فیروزه

 
 

یک‌شنبه، ۱۹ اسفند ۸۶

یک‌شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۸۶ هجری خورشیدی
۹ مارس ۲۰۰۸ میلادی
۱ ربیع الاول ۱۴۲۹ هجری قمری

دو تولد و سه درگذشت در تاریخ فرهنگی- هنری امروز قابل ره‌گیری است.

۳۳ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی جورج استیوس، کارگردان آمریکایی، درگذشت. «بانوی با نشاط» و «هرچه بیشتر بهتر» از آثار اوست.

۹۰ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی فرانک وده کیند، نمایشنامه‌نویس آلمانی، درگذشت. «موسیقی» و «هرکول» از آثار اوست.

۹۸ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی سامویل باربر موسیقیدان آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر ۱۹۵۸ متولد شد.

۴۴۴ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی میکل آنژ، نقاش ایتالیایی، درگذشت. «روز محشر» و «کتیبه‌های کلیسای سن پیر» از آثار اوست.

و ۱۹۹ سال پیش در چنین روزی از سال میلادی نیکلای گوگول متولد شد.

❋ ❋ ❋

نیکلای گوگول

نیکلای واسیلیه ویچ گوگول در نهم مارس ۱۸۰۹ در شهر ساراچیستی اوکراین متولد شد. پدرش کارمند دولت بود و گاهی نمایش‌های کمدی می‌نوشت و شعر می‌سرود. گوگول در سال ۱۸۲۰ به مدرسه رفت و از نوجوانی نوشتن را آغاز کرد. به رغم استعدادش در تقلید و طنز، شخصیتی گوشه‌گیر داشت و اندوهی عمیق در چهره اش موج می‌زد. در نوزده سالگی تحصیل را کنار گذاشت و با امید کسب آوازه در عرصه ادب به پترزبورگ رفت. گوگول نخستین مجموعه شعرش را با هزینه شخصی منتشر کرد و مدتی بعد خود تمام نسخه‌های آن را جمع‌آوری کرد و از بین برد.

گوگول آثار جاودانش را در دهه چهارم قرن نوزدهم نوشت.

انتشار نخستین جلد از داستان‌های او در سال ۱۸۳۱ با نام «شب‌نشینی‌هایی در مزرعه ویکانکا» محافل ادبی را متوجه او ساخت. در این زمان تزار نیکلای اول می‌کوشید هرگونه انتقادی را در نطفه خفه کند و آثار گوگول هجو شدیدی بود بر دستگاه حکومت او.

گوگول هنرمندی واقع بین، نکته‌سنج، متفکر و غمگین بود. هرگز کارهای کوچک طبع‌بلند پروازش را راضی نکرد. بر اثر فشار مرتجعین دو بار کشورش را برای سال‌های طولانی ترک کرد و در ۲۱ فوریه ۱۸۵۲ در ۴۳ سالگی در مسکو وفات یافت.

«شنل»، «بازرس»، و «نفوس مرده» از مشهورترین آثار اوست.