فیروزه

 
 

نوشتن از تجربه دیگران

رزی داستگیر و مهدی شریفی

زمانی برای نوشته‌هایم الهام می‌گیرم که دارم با دوستانم درباره مسایلی مانند روابط خانوادگی چت می‌کنم. در این میان، بیش از همه، از گفت‌وگو با دو دوست فیلم‌سازم، کیم لانگینوتو و کلیو بارنارد لذت برده‌ام. گاهی چت‌هایی با هم داشته‌ایم که مانند رودخانه‌های پر پیچ و خم با انشعاب‌های فراوان، طولانی بوده است.

خودم را ناگزیر می‌دانم تا به قصه‌های عجیب و ترسناکی که در دل خانواده‌ها نهفته است بپردازم و همیشه در گفت‌وگوهایی که با هم داشته‌ایم، به این موضوع اشاره کرده‌ام.

مستندهای کیم، روایت‌های داستان‌گونه‌ای هستند پیرامون رنجی که زن‌های سراسر دنیا از بی‌عدالتی می‌برند. گاهی اوقات هم دربردارنده کنایه‌هایی از خاطرات عمیق خودش است که در عین حال از یک مساله شخصی فراتر رفته.

مستند درام گونه کلیو با عنوان تاکستان نیز به لایه‌های مختلف معضلی خانوادگی که همان اختلاف نسل‌ها باشد می‌پردازد. نگاه عمیق او به خانواده مانند نوری بر سراسر کار او جلوه افکنی می‌کند.

چَت‌کردن با هر دوی آن‌ها و فهمیدن این‌که چطور خاطرات شخصی‌شان، موجب شکل‌گیری آثارشان شده است، بی آن که چیزی را تحت الشعاع قرار دهد، منبع الهامی برای من است.

Rosie Dastgir, author of A Small Fortune